Cookie

17 Kasım 2011 Perşembe

ePub 3 neden gerekli?

Gerekli mi? Ya da bir başka deyişle evrim sürecini tamamladı mı? Dünya dijital yayıncılık sektöründeki ihtiyaçlara cevap verebilecek olan ePub 3 formatın "Global Standart" olarak kabul edilmesi yönünde görüşler artmaktadır. Ve bu soruya yanıt verecek görüşlerin artacağından eminiz.

E-kitap pazarı ePub 2 formatı yayınlandıktan sonra kendi içindeki hızlı devinimiyle evrimine ePub 3 olarak devam ediyor. Metin ve temel görüntüleme tekniği olarak statik kalan ePub 2 format, dört yıl sonra ePub 3 format olarak çıktığında Adobe artık Flash'ı mobil cihazlarda geliştirmeyeceği; Amazon kendi formatından vazgeçip artık ePub formatı standart alacağını söylemesine ve E ink teknolojisini kullanan kitap okuyucu firmalarının söylenmesine neden oldu. Birçok gelişmiş yeteneğe sahip iPad'in kitap okuyucu pazarından pay almaya başlaması, üstün performansa sahip ePub 3 formatı kabul görmesi ile gerçekleşti. Bu bir gerçek...

Metin ses senkronizasyonu, video gösterme, MathML gibi başlıca özelliklerinin dışında 2010 yaz aylarında geliştirilmeye başlanan bu yeni formatın en belirgin ve kabul gören özelliği ise küresel dil desteği oldu. Latin alfabesi dışında uzak doğu dillerinde (Çince, Japonca, Hintçe gibi) tasarımların yapılmasına imkan sağlıyan ePub 3, neden cevabının birinci yanıtı olacaktır.
ePub 3 format ile hazırlanan gelişmiş kitaplar okurlara zengin içerikler sunarak yeni bir okuma deneyimi sunmaktadır. Aynı zamanda yazar ve yayıncıların yeteneklerinin genişlemesine, yeni ufukların doğmasına yardımcı olacağından eminiz. Çünkü ePub 3 format, 2010 Aralık ayından duyurumundan bu yana sürekli geliştirilmektedir. Bu gelişim sürecinin dijital yayıncılık sektörü var oldukça devam edeceğini söyleyenler abartmıyorlar. ePub 3 format günümüz özellikleri ile biz tasarımcılar tarafından da ayrı bir gelişme ve genişleme yaşamakta, dijital yayıncılık sınırlarını geliştirmektedir. (Örnek tasarımlarımızı seyredin... Dijital yayıncılık sınırlarının olmadığını göreceksiniz.) Bu ikinci yanıt...

Dünyada düşünülen ve yapılası beklenen ePub 3 ortak platformunun kurulmasıdır. Yayıncılar, kütüphaneler bu ortak platform sayesinde ePub 3 format kitapların daha ekonomik şekilde paylaşımı ve dağıtımının olacağı görüşündeler. Bu olabilecek gelişmelere zemin standart zemin için ISO (Uluslararası Standardizyon Örgütü) farklı yolları değerlendirmektedir. "EpubCheck", "Epub Validator" format kontrolü yapcak olan uygulamaların çalışmaları sonlandırılmaktadır.

Son olarak, bir e-kitabın nasıl olabileceğine dair en iyi örnekleri sunabileceğiniz tek format ePub 3. Halen çizgi roman ve "manga" görüntüleme tekniklerinin iyileştirilmesi konusunda ePub 3 gelişim süreci devam etmektedir. ePub evrimi hiç bitmeyecek gözüküyor. Sorunun üçüncü yanıtı: Gelişime açık olan ePub 3 format tasarım gücümüzü arttırıyor. Bu nedenle de bizim içinde tek standart ePub... Kaynaklar:
1) http://www.daisy.org/planet-2011-10#a1
2) http://radar.oreilly.com/2011/11/epub3-multimedia-devices-accessibility.html

Hiç yorum yok:

Creative Commons Lisansı
N. Erhan Üzümcü isimli yazarın DBOOKMARKS başlıklı eseri bu Creative Commons Atıf-Gayriticari 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.
http://dbookmarksblog.blogspot.com.tr bağlantısındaki esere dayalı olarak.